فراموشی تو میان احمدی نژادی ها | آنچه جوانفکر ابا می کند

روزنامه شرق نوشت: محمود احمدی نژاد چند روز پیش با ایندیپندنت فارسی – که گفته می شود بودجه خویشتن را از سعودی ها دریافت می یواش و معمولا رویه ای علیه تزیین ایران از این رسانه مشاهده می شود – گفت وگویی کرده است که در آن، خود را به جای حسن شیخ نشانده و گفته است که غلام فوت تنگ گری مواجهه با آمریکا را بلدم که نمی گویم، اما می توانستم تو مجمع عمومی راه اندازی ملل از تضییع شدن حقوق مردم ایران جلوگیری کنم. این گفت وگو دستاویز ای برای اظهار نظرهای یکی از نزدیکان احمدی نژاد، یعنی جوانفکر شد تا شرحی بر سخنان او بزند. سخنان اخیر جوانفکر در توضیح مواضع احمدی نژاد نکته جدیدی ندارد اما تو خلال آن یک مسئله حائز اهمیت دیده می شود. آنجا که او معصیت درخواست های احمدی نژاد مبنی به خشکی امدن ملاقات و گفت وگو با اوباما و بوش می شود.

علی اکبر جوانفکر، وکیل مطبوعاتی و رسانه ای محمود احمدی نژاد در عهد عهده دار شدن شهرداری تهران و ریاست جمهوری، تو گفت وگو با «نامه نیوز» حاصل حضور احمدی نژاد در سازمان ملل را ایده ای برای جهانیان دانسته و گفته است: «طبیب احمدی نژاد درباره نقش موسسه ملل و فلسفه وجودی آن در مدیریت مسائل جهانی گفتگو کردند و تأسف خود را از این که در حال مجهز عزم و امید ملت ها در این اداره جایگاهی ندارد، ابراز داشتند. ایشان در دوره ریاست جمهوری خودشان ایده ها و نظریات نوین و مهمی را در مجمع اشتراکی دایره ملل مطرح کردند که تک توجه و استقبال بسیاری از کشورهای جهان قرار گرفت. ما پیاده شدن این باوریم که راه موجود حتما باید به نفع ملت ها تغییر بطی ء و بوسیله امتحان ثابت کرده ایم که می توان منافع پیرو ایران را در سطحی که برازنده شان و جایگاه آنهاست، جستجوگر کرد. ایران یک ملک بنیانی و تأثیرگذار در معادلات جهانی است که چنانچه افراد شایسته و ذی صلاحی سکان مدیریت آن را در دست داشته باشند، اندوه ملت ایران به وضعیت و موقعیت ممتاز دست خواهد یافت و هم سایر ملت ها از برکات وجودی آن منتفع خواهند شد. »

او داخل پاسخ به این پرسش که باتوجه بوسیله پیشینه احمدی نژاد تو اعطا کردن نامه بوسیله رؤسای جمهور آمریکا و التماس دیدار او از اوباما و بوش آیا او درون مقطع کنونی چنانچه جای روحانی بود، قائل به مذاکره با ترامپ بود، گفته است: «لطفا شروع ظاهر کنید که استناد شما برای این دعوی که ایشان در گذشته از آقایان بوش و اوباما درخواست دیدار درون حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل کرده بودند، چیست؟ ایشان چه زمانی و داخل کجا این طور چیزی را التماس کرده اند؟ »

جوانفکر درون حالی درخواست احمدی نژاد مبنی بر ملاقات با اوباما و بوش را رد می نرم که اگر نگاهی به سخنرانی های او درون مقطع اربابی جمهوری اش بیندازیم، به صراحت مستندات مورد درخواست جوانفکر محسوس می شود؛ به نحوی که مهتر شانس های نهم و دهم تو مرداد سال ۸۹ تو همایش سالانه ایرانیان خارج از کشور تو سالن نشست سران درون تهران اعلام کرد که آماده است با باراک اوباما رودررو گفت وگو کند. او برای این گفت وگو ماه سپتامبر را پیشنهاد داد و گفت که حاضر است این پیوستگی در مجمع عمومی راه اندازی ملل متحد درون نیویورک رخ دهد. او پیش از این نیز در سال ۸۸ داخل دیدار با رئیسان دانشگاه های علوم پزشکی ایران در تهران گفته بود: «بوسیله اداره ملل می روم و اوباما را به بحث دعوت می کنم؛ بحث ای داخل مقابل رسانه های جهان؛ نه این که پشت درهای سپرده بنشینیم و راجع به مسائل حرف بزنیم. »

محمد البرادعی تو کتاب خاطراتش که به فارسی تیمار منتشر شده، نوشته است: «احمدی نژاد در روزنامه ای تو سال ۱۳۸۸ و از طریق من آمادگی ایران را برای مناظره دوجانبه بدون پیش شرط و بر مبنای احترام متقابل بوسیله اوباما اعلام کرد. »

تا اینکه قبل تر هم احمدی نژاد تو شهریور سال ۸۵ در نشستی با خبرنگاران اخبار آمادگی کرد که می خواهد در بحث ای تلویزیونی با جرج بوش مسائل جهانی و راه حل های آن را به مباحثه بگذارد. او گفت که عزب شرط این مناظره آن است که هیچگاه سانسوری درون آن نباشد و به اختصاص به ملت آمریکا و پیرو های عالم اجازه دهند نظر خودشان را دراین باره بگویند. حتی در معلول این سخنان یکی از مقامات کاخ سفید گفت که پیشنهاد برگزاری مذاکره زنده تلویزیونی ازسوی احمدی نژاد فقط منحرف کردن نگرانی های مشروع جامعه بین المللی درباره فعالیت های هسته ای ایران است که عزب به ایالات متحده محدود نمی شود. »

جوانفکر در شرایطی به راحتی تاریخچه چند سال اخیر را انکار می نرم که می قابلیت با یک جست وجوی ساده در اینترنت به تمام سخنرانی های احمدی نژاد از یکسره درخواست های او بخاطر دیدار با اوباما و بوش دست یافت که کمی از آن عرضه شد. از سوی دیگر، روزنامه های پیاپی محمود احمدی نژاد به رؤسای جمهور آمریکا و حتی ترامپ تو حالی است که هیچگاه یک از آنها پاسخی به نامه هایش ندادند و فراموش نمی شود که وقتی احمدی نژاد به اوباما نامه نوشت چندی بعد رئیس جمهور آمریکا نه به احمدی نژاد که مجله ای خطاب به مقام معظم رهبری نگاشت. نامه های متعدد و بی پاسخ احمدی نژاد تیمار کم از درخواست او برای بازدید با اوباما و بوش ندارد. طرفداران احمدی نژاد داخل آن عهد غرب ستیزی را یکی از محدودیت های مثبت دولت های نهم و دهم می دانستند و این داخل حالی است که تمام گزاره های مذکور نشان از آن دارد که این نعوظ نبوده است و شاید بوسیله همین دلیل باشد که اکنون علی اکبر جوانفکر تاریخچه دولتی را که خود در آن مسئولیت داشته است، انکار می یواش.

احمدی نژاد داخل گفت وگوی اخیرش با رسانه ضدانقلاب ایندیپندنت فارسی از منشور قیام بوسیله لفظ خزنده هم سخن گفته است؛ منشوری که مشخص نیست چه جامعه هدفی را دنبال می کند. او داخل پاسخ به این پرسش که چه سازوکاری برای اجرای این منشور درنظر پژمرده شده و آیا این منشور صرفا یک متن اخلاقی است خواه قرار است به مرحله اجرا درآید، اظهار کرده است: «تنش به لفظ خزنده یک جریان مردمی، فراگیر و جهانی است و به شخص خواه جغرافیا و گروه و طایفه خاصی محدود نمی شود. این تنش مبتنی به خشکی امدن عمده ترین اصل دانش و عمل انسانی یعنی توحید، مشخصه هایی دارد که باید دائما تبیین و ترویج شود. انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران همچنین تو نسب برای الحاق به همین اهداف برپا شده اند و باید در همین مسیر لول کنند و دنباله یابند. این امر نیازمند حضور، شریک و نظارت همگانی است؛ بنابراین این تصدیق نهضت به لفظ بهار صرفا یک شب پره اخلاقی نیست. »

احمدی نژاد داخل شرایطی در منشورش از آزادی مردم ها و رعایت اخلاق واج می گوید که بیشتر برخوردها با فعالان دیپلماتیک و رسانه ای و رسانه ها تو دو شانس او عارض انصاف که نمایش مستندات آنها مشابه موضوع اخیر، یعنی درخواست بازدید او با دو مهتر جمهور آمریکا، فقره محنت به دیدن نمی رسد. »