ترامپ چه برنامه ای برای ایران و رابطه دو کشور دارد؟

به گزارش همشهری آنلاین بوسیله نقل از اعتمادآنلاین، ترامپ بخاطر ایران چه برنامه ای دارد؟ آیا رییس جمهوری امریکا به دنبال فروپاشی نظام سیاسی ایران است خواه آنکه بوسیله قفا نیروهای سیاسی ای در ایران است که با اوباماو جان کری دست نداده اند تا با آنها برای مطمئن منافع طرفین خبردار مذاکره شود؟ ترامپ چه آینده ای را برای ایران و رابطه امریکا و ایران تو نظر دارد؟

آیا او به دنبال بحث است یا می خواهد پس از پیروزی مجدد داخل انتخابات بزرگواری جمهوری امریکا، ایران را بی قراری مجازات کند؟ وابستگی ایران و امریکا با وجود ترامپ در رهبری ایالات متحده امریکا چه فرصت ها و تهدیدهایی را پیش روی مقامات ایران قرار داده است؟ ایران چه راهبردی را در شرایط فعلی و آتی تو قبال ترامپ باید در صدر محاکمه های خود قرار دهد؟

این سئوال های،بخشی از سئوالاتی است که این روزها مردم محله و بازار از یکدیگر می پرسند.شاید بهتر باشد جواب این پرسش ها را همین نخست مطرح کرد:ترامپ می خواهد تزیین دنیا را منطبق با منافع امریکا و با کمترین نفقه و دردسر سروسامان دهد.

برای رسیدن به این هدف، همان مفید را می کند که درون جریان انتخابات امریکا و رقابت با هیلاری کلینتون انجام عدالت. او درون مقام یک تاجر کاربلد نبض جامعه امریکا را گرفت، ادای دلقک ها و احمق ها را درآورد و از همان روز ابتدا تصویری از او منعکس و منتشر شد که متشابه بازتاب تصویر آینه کوژ یا محدب، غیر پا بر جا و مجازی بود. اما واقعیت این حیات که زیر پوست این اقدام یک سناریوی تیره و تودرتو قضیه داشت.

ترامپ می دانست که شعارهای پوپولیستی، نژادپرستانه و برتری جویانه اش خریدار دارد. مرحله هایی هم داده وجود. از جمله خروج از برخی پیمان های بین المللی مثل بیعت زیست محیطی پاریس و پیمان اقتصادی نفتا، باطل بیمه همگانی «اوباماکر»، کاهش مالیات مشارکت های امریکایی، تاسیس دیواری مرزی با مکزیک، افزایش بودجه امریکا، بالابردن شاخص کل سهام «داوجونز»، کاهش بیکاری به زیر ۵ درصد، احیای طرح های استخراج منابع زغال سنگ، افزودن رشد اقتصادی امریکا، واگذاری سفارتخانه امریکا داخل اسراییل از شهر تل آویو به قریه قدس، کاهش پرداخت امریکا به بودجه سازمان ملل، سختگیری برای ورود مهاجرین، حل ترساندن اجبار شمالی و در رو از برجام. یک سال از زوجیت جمهوری ترامپ گذشته و او به همه این جنین ها عمل کرده و بی شک از منظر آدم امریکا او یک رییس جمهور دلگشا قول و دلگشا حساب است اما با توجه به واقعیت های زیبایی جهانی، تصمیمات و اقدامات او برای همگی دنیا می تواند سودده خواه نفقه ساز باشد.

استراتژی ترامپ درون دادرسی خارجی بیشتر مانند نمونه بازرگانی او است. هزیمت از هزینه های تریلیون دلاری سرسام آور برای دخالت درامور جهان و تاکتیک انزوای خودخواسته با همین رویکرد تجارت مآبانه ترامپ داخل امریکا متعاقب می شود.

امریکای ترامپ، امریکای بالابردن درآمدهاست. مگر مواضع ضد اعراب او را یادمان رفته است؟ او پیش از اینکه پروژه ایران ستیزی اش را کلید بزند به اعراب حمله کرد و گفت که کشورهای عربی تو مادون ما (امریکا) که غول هستیم سوار شده اند و اگر ما آنها را از دامن مان بیرون بیندازیم، می میرند.

بنابراین اعراب باید برای حیات و بقای شان بیشتر پول بپردازند. این پول بیشتر همان صورت حساب ۷ تریلیون دلاری است که امریکا برای آینده اش به آن نیاز دارد. اعراب که بی پرده است برای امتداد بود ۷ تریلیون دلار که هیچ، ۱۷ تریلیون دلار اندوه می دهند تا جای موجودی داخل دامن غول جهان پناه باشد. البته که غول موتور بی خرج نیست.

حکام عرب وابسته به امریکا، پول می دهند و همه تحقیرهای امریکایی را غم بوسیله جان می خرند: ولی حکایت ما با اعراب متفاوت است.

ما نه مثل دولت های تازی وابسته، ۷ تریلیون دلار پول داریم که عارض حساب امریکایی ها را صیقلی کنیم و نه مثل کره شمالی هستیم که در تنگناها، دیگ ایدئولوژی مان ته بکشد. پس باید برای حفظ کردن هویت تاریخی، دفاع از عقیده و استقلال، گذر از فساد های موجود و دردسرهای محتمل و حفظ کردن زندگی آدم راه چاره روبرو کنیم که فقه و اجتهاد حکومتی چیزی تراشیدن سوا تغییر استراتژی ها بخاطر جلوگیری و تقلیل هزینه های عمر برای مردم.

به همین جهت با توجه به آنکه امریکا در ماجرای برجام تعارف را با اروپایی ها کنار گذاشته و مجاهدت دارد تا انضباط خاورمیانه را با متر و معیار خودش بسازد لازم است تا هرچه سریع العمل نمدار شرایط فعلی و تهدیدات آتی از لفظ مسوولان قلمرو تک ارزیابی قرار بگیرد. ما تا وقتی آگاهی دقیقی از بضاعت ملی نداشته باشیم اتخاذ هر راهبردی در قبال شرایط جدید می تواند زنهار ملی و حاکمیت ملی را با مخاطرات جدی مواجه کند.

بر همین بنیان سوژه پا بر جا ارکان قدرت و اصحاب دادرسی در حال حاضر، واضح کردن راه حلی برای مواجهه با امریکای ترامپ است نه مسائل حاشیه ای و مصنوعی و نامتجانس با نیاز مردم. اگر در دفاع مقدس این آدم بودند که با شهادت و ایثار و جانبازی، امنیت ملی ایران را حراست کردند امروز نوبت بوسیله مسوولان ناحیه است تا با بینشی منطبق با واقعیات کشور بخاطر خواسته آدم که همانا مطمئن نیازهای زندگی سندیت است تدبیر کنند.

باید بدانیم که امریکایی ها با امان قلابی و تقلبی از مردم ایران به متعاقب ساختن شکاف حاکمیت- ملت هستند تا در به خشکی امدن این افتراق با پمپاژ تبلیغات سلبی و سخت گیری فشارهای اقتصادی، صدای زیر مردانه مردم را به دگرگونی آتی کشور به ناامیدی تغییر کنند. درنتیجه گیر کار امروز را نمی شود برطرف کرد مگر آنکه کادر نظام به تصمیم واحد برسند و هزینه-واکنش های این تصمیم- هرچه که باشد- بخاطر تمامی سطوح همگانی اعم از خواص و نخبگان، توده های اجتماعی و مردم محله و بازار خبر رسانی شود.