استعاره لاریجانی درباره برخی ردصلاحیت ها | با حقوقدان ها همین کار را می کردیم و بعد می گفتیم دشوار فساد دارند خوب بود؟

بوسیله گزارش همشهری آنلاین، علی لاریجانی در اندکی از گفت وگوی زنده تلویزیونی در آستانه فرجام دهمین دوره جماعت درباره قانون انتخابات و انتقادات سخن سنج شورای نگهبان مبنی پیاده شدن کمینه کاری مجلس، گفت: من برای حضرت آیت الله جنتی حیثیت اضافی قائل هستیم. ایشان از سابقون انقلاب هستند و من بخاطر افرادی که در انقلاب سابقه دار هستند احترام قائل هستم و نمی دانم ایشان چنین چیزی گفته اند یا نه، شأن ایشان بی قراری اجل از این است که درون جزئیات این چنینی ورود کنند.

لاریجانی ادامه داد: درون هر مجلسی راجع به قانون انتخابات وصله، پینه ای ارتکاب می شد و ما گفتیم یک وعده بخاطر همیشه، روال کامل انتخابات را مطابق سیاست های طاسی زیبایی اجابت کنیم. یکی از دوستانی که الان جسم حقوقدان شورای نگهبان هست مبدع قضیه بود. جلسه ای گذاشتیم که آقای کدخدایی محضر داشت، از مرکز استیناف ها و کمیسیون هم افرادی بودند. گفتیم چنین هدفی داریم و ما وارسی کرده ایم تا ببینیم دنیا چطور انتخابات برگزار می نرم. همچنین اینکه مقابل محاکمه های کلی، انتخابات عادلانه باشد، مصالح ملی و ارتباطات انسانیت مراعات شود، چه اقدامی می نبوغ انجام انصاف.

وی با بیان اینکه تو نهایت درباره عادت انتخابات، به مدل انتخابات تناسبی رسیدیم، در توضیح این الگو، گفت: انتخابات تناسبی یعنی هم نقش افراد در یک شهر کوچک باید لحاظ شود بی قراری در سطح کلان زیرفون. مثلا در فریمان ما، یک بی مانند می بایست ۱۵ درصد آراء آدم فریمان را کسب می کرد ولی داخل کل استان بی آرامی باید رأی بیاورد برای اینکه جایگاه، ملّی نمدار شود. یکی از انتقادات این است که نماینده ها بوسیله دنبال پروژه داخل شهرها هستند، خب برای رفع این موضوع، باید سطح نماینده را از مدخل به کلان ارتقا می دادیم.

مهتر مجلس، عاطفه مشارکت و تأثیرگذاربودن مردم را یکی از نکات مثبت ضابطه انتخابات تناسبی دانست و گفت: درون همین کانون دهم یک لیست در تهران رأی آورد و سواد بعدی اگرچه مقداری بور داشت امّا به طاسی از عرصه کنار رفت. در الگوی تناسبی، افراد و لیست ها به نسبت رأی گیرایی می توانند در مجلس حضرت داشته باشند. یعنی لیست نمدار مجتمع دهم شصت درصد و لیست دیگر چهل درصد می توانستند تو جماعت سهیم باشند. همگی این سرمشق را پذیرفتند و گفتند امین است.

وی امتداد رحم: دربند در همین موضوع به قیافه تلفنی با محضر آیت الله جنتی مصاحبت کردم و گفتم که این طور بحثی وجود دارد. آقای کدخدایی هم قبول داشتند و باهم اتحاد کردن هم کردند. بر ماخذ این قانون، سطح انتخابات عوض شد و از مملکت دانش فراز آمد. دو سال زمان برد و سپس تو مجلس شیوه آن پذیرش شد، ولی یکمرتبه شورای حافظ عنصر موضوع را به هم زد و گفت قسمت های مربط به شفافیت مالی درست است. مجلس ضایع داشت سراسیمه شود. البته ما آن قسمت شفافیت مالی را تصویت کردیم و نمی دانم گلایه برای چیست. 

لاریجانی دنباله قسط: بگومگوهای اخیر هم مربوط به همین انتخابات و ردصلاحیت هاست. تو این شرایط باید به همگی وجوه توجه کرد. جایگاه شورا باید حفظ شود و مورد قدر و دفاع است و نباید به آن اسائه ادب بشود. مجلس غم همینطور. فداکار حرف های افراد برای باشگاه خوب نیست. محفل موجودی دموکراسی و قلیل از سپاهی ولایی است. کسی که می گوید ولایتمدار است نمی تواند بگوید فقط به حضور آقا اعتقاد دارم. سرور فرمودند مجلس ریل گذار است. یعنی اگر روستا بخواهد محقق بشود از طریق مجلس است. اینکه امام گفتند اگر قوانین رانندگی رعایت نشود خلاف شرع است، ناشی از همین موضوع است.

وی با اقرار اینکه درباره ردصلاحیت ها، شورای نگهبان فصل الخطاب است، افزود: البته این نقد را دارم که در برخی جاها دقیق ارتکاب نشد. چنانچه ما راجع بوسیله حقوقدان ها همین فقره را می کردیم و سپس می گفتیم شاق بحران دارند، خوب بود؟ اما حلقه با متانت اقدام کرد. در هرصورت این مسائل گذشته است و دو طرف باید از این موضوعات عبور کنند. لاریجانی نشانه خود پس از ۱۲ سال ریاست مجتمع را اعلام کرد | کمیسیون دهم پشتوانه قوی رای آدم را داشت